Kołatka do drzwi jako estetyczne i dekoracyjne akcesorium o długiej tradycji
Kołatka do drzwi, zwana też czasami „młotkiem do drzwi”, to akcesorium umieszczane po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych. Jest to stosunkowo stary przedmiot, który występuje w wielu modelach, od zabytkowych po bardziej współczesne.
Kołatka do drzwi składa się z ozdobnej części górnej zwykle o określonym kształcie oraz części z zawiasami, często w kształcie pierścienia. Aby wydobyć dźwięk, należy uderzyć w kołatkę lub w drzwi.
Pierwotnie kołatka służyła do oznajmiania obecności przed wejściem lub jako dzwonek do drzwi. Obecnie pełni głównie rolę dekoracyjną. Można ją zamontować na bramie lub drzwiach wejściowych.
Modele kołatek do drzwi różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz kształtem. Główne stosowane materiały to mosiądz, żelazo, stal nierdzewna i żeliwo. Żeliwo stosowane do produkcji kołatek stanowi modną dekorację, choć jest materiałem stosunkowo starym. Często ma rdzawy kolor i występuje w wielu różnych kształtach.
Stal nierdzewna i żelazo to nowsze materiały, które bardziej pasują do współczesnych drzwi. Mogą one dawać różne efekty, np. wykończenie patyną.
Wreszcie mosiądz, który jest szczególnie ceniony za swój gładki, złoty wygląd. Jest to materiał, który wzbogaci drzwi wejściowe, nadając im charakter.
Dobrze wiedzieć, że kształty kołatek do drzwi zewnętrznych mogą być bardzo różne. Najczęściej spotykane są kształty zwierząt, np. lwa. Ale są też kształty z arabeskami lub bardziej neutralne i geometryczne.
Montaż kołatki do drzwi jest stosunkowo prosty. Potrzebny będzie odpowiedni śrubokręt i wkręty, które czasami są sprzedawane razem z kołatką. Najłatwiej jest zamontować kołatkę na drzwiach drewnianych. Dzięki zastosowaniu wkrętów do drewna nie trzeba wiercić żadnych otworów. Po umieszczeniu kołatki na drzwiach na wysokości główki, wystarczy wkręć wkręty do drewna.
Sposób konserwacji kołatki do drzwi zależy od materiału, z którego jest wykonana.
Rodzaje pomp ciepła i zasada ich działania
Żelazo można łatwo wyczyścić za pomocą płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy o zabezpieczeniu go przed rdzą. Jeśli chodzi o mosiądz, będzie się on utleniał, jeśli nie będzie konserwowany. Do czyszczenia wystarczy gąbka i woda z mydłem. Następnie można go wypolerować ściereczką z mikrofibry, aby nadać kołatce do drzwi większy połysk.
Kołatki do drzwi żeliwne można również bardzo dobrze czyścić wodą z mydłem, podobnie jak stal nierdzewną. W przypadku stali nierdzewnej można również użyć mieszaniny białego octu i wody. Nigdy nie używajmy czystego białego octu, ponieważ może on uszkodzić kołatkę do drzwi ze stali nierdzewnej.
Kołatka do drzwi jest łatwo dostępnym akcesorium w sklepach dla majsterkowiczów i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Aby znaleźć starsze, unikatowe egzemplarze, warto wybrać się na pchli targ lub do sklepu second-hand.