Wszyscy znamy uczucie obolałych mięśni po dobrym treningu. Potocznie nazywamy te zjawisko tak zwanymi zakwasami. Co jednak dokładnie kryję się za tym nazewnictwem i – co szczególnie ważne – czy możemy wspomóc regenerację naszych mięśni?
Czym są zakwasy?
Ćwicząc, obciążamy mięśnie, co może prowadzić do mikroskopijnych pęknięć włókien mięśniowych. W wbrew pozorom jest to pozytywny aspekt – w ten sposób nasze mięśnie mogą się przystosować do bardziej wymagających ćwiczeń, a – co najważniejsze – rozbudować się i zyskać na sile. Jednak ten proces niszczenia i odbudowy tkanki mięśniowej może trwać kilka dni, podczas których to borykamy się z tak zwanymi zakwasami.
Jak wspomóc regenerację mięśni?
Po ćwiczeniach organizm potrzebuje czasu na odbudowę uszkodzonych tkanek. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i daj mięśniom czas na regenerację. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu się. Zrównoważona dieta pomoże organizmowi dostarczyć wszystkich składników odżywczych potrzebnych do naprawy tkanki mięśniowej. Pomocne okazują się być także ćwiczenia rozciągające lub relaksacyjny masaż, który zmniejszy bolesność określonych partii ciała. Ważne jest nawodnienie organizmu poprzez picie dużej ilości wody przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Pomoże to wypłukać z organizmu toksyny, które mogą przyczynić się do powstania bólu i stanu zapalnego.
Jak zmniejszyć ból związany z zakwasami?
Możemy zastosować terapię ciepłem, aby rozluźnić napięte mięśnie i poprawić przepływ krwi. Można to zrobić za pomocą poduszek grzewczych lub ciepłych kąpieli/pryszniców. Ciepło powinno przynieść nam wręcz natychmiastową ulgę w przypadku bolących mięśni. Jeżeli jednak zauważamy widoczny obrzęk lub powstający stan zapalny, lepszym rozwiązaniem będą zimne okłady.