Czy czujesz czasem, że Twój brak cierpliwości Cię zniechęca? Oczywiście rozumiesz wartość cierpliwości i chciałbyś stać się bardziej cierpliwym człowiekiem, ale z tego czy innego powodu nie jesteś w stanie. Twoje życie porusza się w bardziej frenetycznym tempie i czekanie na rzeczy, które mają się wydarzyć, nie jest częścią twojej natury.
Czekanie prowadzi do frustracji, a frustracja prowadzi do złych wyborów i żalu. Gdybyś po prostu wiedział, jak być bardziej cierpliwym, mógłbyś kontrolować swoje emocjonalne impulsy i zarządzać nimi w znacznie optymalniejszy sposób. Jest to oczywiście możliwe przy użyciu następujących sześciu kroków, o których piszemy poniżej.
Rozpoznaj swoją niecierpliwość.
Pierwszy krok do rozwinięcia większej cierpliwości osiąga się poprzez rozpoznanie swojej niecierpliwości. Polega to na uświadomieniu sobie swoich reakcji i odpowiedzi na ludzi, wydarzenia i okoliczności. Niecierpliwość początkowo objawia się jako lekki dyskomfort i wzburzenie, które odczuwasz w dole brzucha. Zamiast być obecnym i świadomym sytuacji, twój umysł zaczyna błądzić i myśleć dla siebie. To sprawia, że czujesz się trochę niespokojny i zaczynasz się frustrować. Podczas tych pierwszych kilku minut ważne jest, aby pozostać świadomym swoich myśli i reakcji.
Weź głęboki oddech.
Na tym etapie ważne jest, aby nie pozwolić, by emocje wymknęły się spod kontroli. W zasadzie musisz zrozumieć frustracje, które możesz odczuwać w stosunku do tej osoby lub sytuacji. Moment, w którym pozwalasz, by te frustracje wymknęły się spod kontroli, to moment, w którym tracisz kontrolę nad sobą i tą konkretną sytuacją. Aby uniknąć tego scenariusza, skup całą swoją uwagę na oddychaniu. Wystarczy kilka razy zrobić wdech i wydech, nie przejmując się niczym innym. Po prostu bądź spokojny i pozostań obecny w tym momencie, całkowicie pochłonięty ruchem swojego oddechu.
Zidentyfikuj, co wyzwala Twoją niecierpliwość.
Kiedy już zapanujesz nad swoimi emocjami, będziesz miał większą jasność umysłu, a co za tym idzie, będziesz mógł spojrzeć na sprawy bardziej obiektywnie. Czas szybko ocenić sytuację i dowiedzieć się, co dokładnie sprawiło, że poczułeś się niecierpliwy. Zadaj sobie pytanie, dlaczego czujesz się niecierpliwy wobec tej osoby lub sytuacji. Zastanów się również nad tym, co mogło wywołać te uczucia. Co konkretnie się stało? Co zrobiła druga osoba? Albo, czego nie zrobili, co sprawiło, że tak się czujesz? Zidentyfikowanie tych wyzwalaczy pozwoli Ci lepiej ocenić sytuację, co może pomóc Ci wymyślić, jak spojrzeć na nią w bardziej pomocny sposób.
Ćwicz się w empatii.
Jeśli wyzwalacz twojej niecierpliwości dotyczy innej osoby, to empatia jest czymś, co może być bardzo cenne. Empatia to w zasadzie bycie świadomym uczuć i emocji innej osoby. Jest to umiejętność, która pozwala wyobrazić sobie, co ktoś inny może myśleć, czuć i przechodzić w tym konkretnym momencie. Innymi słowy, stawiasz się w butach drugiej osoby i próbujesz doświadczyć tej sytuacji z jej punktu widzenia. Jest to niezwykle cenne. Zobaczenie okoliczności z ich perspektywy zachęci cię do zadania sobie pytania, czy niecierpliwość jest właściwą reakcją w tej sytuacji.
Spójrz krytycznie na swój punkt widzenia.
Teraz gdy masz bardziej otwarty umysł, nadszedł czas, aby zadać sobie pytanie, czy niecierpliwość jest naprawdę właściwą reakcją na tę konkretną sytuację i moment. Masz tendencję do odczuwania pewnych rzeczy w określony sposób z powodu własnej interpretacji wydarzeń. Zmień to i natychmiast zmieniasz swój pogląd na sytuację. Zapewne w tym momencie należy wykazać się cierpliwością. Jeśli tak, to czas przyjąć nową perspektywę. Jak poradzisz sobie z tą sytuacją może równie dobrze przedstawić ci kilka cennych lekcji życiowych.
Wybierz najlepszy sposób działania.
Po pełnym zbadaniu swoich uczuć i przyjrzeniu się różnym punktom widzenia i perspektywom sytuacji nadszedł czas, aby zdecydować, jak zareagujesz. Każda sytuacja będzie oczywiście inna. Twoja niecierpliwość może być związana z czynnikami, na które nie masz wpływu. W takich przypadkach możesz zdecydować się działać zgodnie ze swoimi uczuciami i objąć niecierpliwość jako siłę motywującą, która popycha cię do przodu. Alternatywnie możesz wybrać, aby po prostu być tam w chwili i czekać, aż sytuacja rozwiąże się sama lub możesz zdecydować się na obserwację i naukę z tego doświadczenia.
Podsumowanie.
Bycie bardziej cierpliwym w każdej sytuacji to coś, nad czym musimy pracować i co musimy ćwiczyć. To nie jest coś, co nagle rozwiniemy z dnia na dzień. Jest to coś, co musimy stopniowo, z czasem, zaadoptować w naszym życiu.
Posiadanie większej cierpliwości w życiu wydaje się taką małą i nieistotną rzeczą. Z pewnością nie będzie to miało większego znaczenia, prawda? Posiadanie większej cierpliwości oznacza, że masz większą kontrolę nad swoimi emocjami, a tym samym masz większą kontrolę nad tym, jak reagujesz na ludzi i okoliczności. W rezultacie będziesz w stanie podejmować racjonalne decyzje.